Парадигма на успеха

Парадигмата на успеха е важна съставна част от методиката на единния позитивен комплекс (ЕПК), който може да играе ролята на тренинг за съставяне на психопрофили, за обработване на стреса и откриване на опорните точки за личностно развитие чрез образи, символики, метафори, които идват и си отиват от нас като вълните на морето.

МЕЧТАТА, ИЛИ КАК ДА СТИГНЕМ ЦЕЛТА СИ
Мечтата е източник на енергия. Тя е тази, която ни мотивира.
Мечтата е едно горещо желание. Тя е нещо толкова силно и голямо, че когато стане част от нас, почти ни изгаря. Мечтата ни дава сила да вървим напред, когато нашият разум ни казва: „Не можеш повече.” Тя ни кара да извървим още един километър. Мечтата всъщност е смисълът на нашия живот. Но всичко зависи от това, дали ще определим правилно целта, дали ще я направим доминираща в мислите и чувствата ни до нейното осъществяване. От друга страна, новите реалности ни изправят пред постоянния избор как да реализираме своя максимум и за какво сме готови в най-голяма степен. И всичко това, за да докоснем мечтата. И ако съм направил своя избор, решителността трябва да измести колебанието, действието – празните приказки, а упоритостта в преследването на целта – да направлява поведението ми. И накрая, разположете целта във времето, тъй като винаги трябва да се подсещате, че целта не е просто игра на въображението, а план за действие.

МАТЕРИАЛИЗАЦИЯ НА ИДЕЯТА
Ако мечтата е това, което ни мотивира, следването на идеята отразява фактически избора на дейност, която ще ни отведе до нея. Оставането ни единствено в сферата на съзерцанието, колкото и възвишено да е то, все пак означава бездействие. Превръщането на всяко движение на мисълта в нещо реално би трябвало да започва с формирането й в писмен вид. Или тук става максималното уточняване на всички положителни и отрицателни аргументи, свързването на субективните нагласи с обективната ситуация, с предложените възможности за материализация на идеята. И когато „балансът” е в тяхна полза, тогава с „пълна пара” може да заработи личният „хъс”, индивидуалният потенциал и емоционалната настройка. Усещането, че в тази дейност ще реализираме най-пълно своите потребности по пътя към целта. Тогава успехът ще се покаже на хоризонта.

ЛИЧНОСТНИЯТ БАЗИС И СИЛАТА НА ЗНАНИЕТО
Личностният базис е „откровението” по отношение на същностните сили, възможностите, които имаме, за да превърнем мечтите си в реалност. Той е точният анализ на фундамента, който притежаваме и върху който можем да развием качествата си и да увеличаваме енергията си, докато силата на знанието се състои не в неговото натрупване, а в приложението му. Знанията са само потенциална сила, ако не знаем как да ги прилагаме. Вашият личностен базис и силата на знанието ще ви направят уверен при преследването на целта и материализацията на идеята докрай. Защото дълбоко в себе си сте разбрали, че ако се откажете по средата, губите само вие, а не и целта или идеята, тъй като по нейната „златна жила” просто ще тръгне някой друг.

УСЕТ ЗА ЧОВЕШКИТЕ ОТНОШЕНИЯ
Всеки успех зависи от взаимоотношенията ни с другите. Без тяхната подкрепа лесно ще изпаднем в ролята на Сизиф към върха. Неслучайно Х. Форд често е казвал: „Вземете ми заводите, изгорете ми къщата. Но оставите ли ми хората, аз веднага ще изградя своя бизнес.” Индивидуалният ум само в хармония с интелекта на другите може да задвижи успеха като постоянна величина. Енергията на група мозъци излъчва по-голяма сила от светлината на самотния фар, въпреки великолепието му. Възприемайте другите такива, каквито са. Не се опитвайте да ги промените, а да ги разберете. Осъждайки непрекъснато слабостите им, вие постепенно ще се заразите от тях. Обвиненията, които изпращате срещу тях, само ще засилват съпротивата им. Запомнете, че единственият начин да стигнеш до другия, е да се опиташ да го „чуеш”. Да усетиш най-лекия полъх на възникналото доверие, зараждащото се желание да се последва идеята ти.

ПОЗИТИВНИТЕ ИМПУЛСИ
Те са горещият вятър, който ни съпътства и ни държи изправени по посока на определената цел. От неговата топлина черпим вдъхновение, въпреки временните поражения на духа. Позитивните импулси отразяват непресъхващия стремеж към изява и самоутвърждаване на човека. Именно мотивацията е основната ни вътрешна сила, съвкупността от позитивни импулси, които ни подбуждат към дейност за постигане на личните си цели или идеите на общността, инициират движението на мисълта и ни карат да се държим по определен начин. Ако не искаме да сме самотни на пътя си, ще ни е нужна и способността да търсим и да приемаме светлините на другите. И в този обмен на енергия да развиваме себе си. Затова от първостепенно значение за оптимизиране на човешките отношения в каквато и да е организирана общност е излъчването на позитивни импулси от всяка нейна част или частица и включването им в цялостната й мотивация.

ИНТУИЦИЯТА
Тя е от решаващо значение за онзи, който иска да върви без погрешни ходове в лабиринтите на човешките отношения или трябва да взема решения, да прави сделки и да изгражда стратегии в бизнеса. „Въпросът – както смята известният Доналд Тръмп – не е да бъдеш блестящ. Изисква се известна интелигентност, но преди всичко е важна интуицията. Можеш да вземеш най-умното момче от „Уортън”, което има само отлични оценки и много висок коефициент на интелигентност, но ако му липсва интуиция, никога няма да стане добър бизнесмен.” Интуицията не се спуска от света на свръхестественото, а се развива на основата на познанието, проучените факти, тенденции и собствени заключения. От друга страна, предполага нагласата за „отворени очи” към обкръжаващия свят и способността да се усеща движението на мисълта, но и инерцията на старите рефлекси. И накрая, особено за сферата на бизнеса не е необходимо да посочвате всички забелязани неща, които другите правят не както трябва. Защото ще изгубите шанса си да се възползвате от вашата интуиция.
Доц. Димитър Панайотов

 
 
 




{START_COUNTER}